top of page

25 Kas Cmt

|

Huginvemunin

Müzik Sosyolojisi Atölyesi

PROF.DR.ORHAN TEKELİOĞLU Kuramsal içerik ancak müzik örnekleriyle anlam kazanabileceğinden, atölyenin her bir bölümünde müzikler varsa videolarıyla beraber sunulacak, katılımcılarla beraber tartışılacaktır.

Kontenjan dolmuştur. İlginiz için teşekkür ederiz.
Diğer etkinlikleri gör
Müzik Sosyolojisi Atölyesi
Müzik Sosyolojisi Atölyesi

Saat ve Yer

25 Kas 2023 15:00 – 03 Şub 2024 17:00

Huginvemunin, Kuzguncuk, Tufan Sk. No:11, 34674 Üsküdar/İstanbul, Türkiye

Etkinlik Hakkında

HuginveMunin'de Prof.Dr.Orhan Tekelioğlu ile Müzikle Hayat, Müzikli Toplum: Müzik Sosyolojisi atölyesi başlıyor.

𝗠ü𝘇𝗶𝗸𝗹𝗲 𝗛𝗮𝘆𝗮𝘁, 𝗠ü𝘇𝗶𝗸𝗹𝗶 𝗧𝗼𝗽𝗹𝘂𝗺: 𝗠ü𝘇𝗶𝗸 𝗦𝗼𝘀𝘆𝗼𝗹𝗼𝗷𝗶𝘀𝗶𝗻𝗲 𝗚𝗶𝗿𝗶𝘀̧

Müziği olmayan bir toplum olmadığı gibi toplumu olmayan “insan” da yoktur. Hayatta kalmak için zorunlu olarak yapılması gerekenlerin dışında, her toplumun kendine özgü, kimliğiyle örtüşen ve bugün “sanat” diye tanımladığımız simgesel ürünleri, üretimleri, pratikleri de vardır. En yalınından karmaşığına her toplumda şiir, dans ve müzik vardır ve bu bir tesadüf asla değildir; aksine, bir birlikte kalabilme, yaşayabilme, kimlik oluşturabilme pratiğidir.

Müzik sözkonusu olduğunda, bu işi yapmaya soyunan, görev edinen insanlar, tarihin her döneminde “müzisyen” olarak adlandırılmamıştır, bazen ruhanî bir önder olarak“şaman”, bazen halkın dertlerini anlatan bir “ozan”, bazen protesto eden bir “muhalif”, bazen kitleleri uyutan bir “ajan”, çoğunlukla sadece “eğlendiren” bir toplumsal figür olarak tanımlanmıştır. İşte Müzik Sosyolojisi, “komşu” disiplinlerin (Sanat Tarihi, Sosyal Tarih, Antropoloji, Etnomüzikoloji vb.) de yardımıyla, müzik ve müzisyenliğin toplumsal temellerini anlamak için perspektifler geliştirir.

Kuramsal içerik ancak müzik örnekleriyle anlam kazanabileceğinden, atölyenin her bir bölümünde müzikler varsa videolarıyla beraber sunulacak, katılımcılarla beraber tartışılacaktır.

Haftada bir cumartesi günleri saat 15:00-17:00 arası olmak üzere,  25 Kasım 2023 Cumartesi başlayacak olan program,03 Şubat 2024 Cumartesi tamamlanacaktır.  (30 Aralık 2023 Cumartesi ekstra bölüm)

PROGRAM TARİH VE SAATLERİ

 • Saat 15:00-17:00 
 • 25 Kasım 2023, Cumartesi
 • 2, 9, 16, 23, 30 Aralık 2023 Cumartesi, 
 • 6, 13, 20, 27 Ocak, 3 Şubat 2024 Cumartesi.

PROGRAM ÜCRETİ :3.500.-TL/10HAFTA  (29 Ocak 2024  itibari ile 1 hafta 350.-TL)

𝟭𝟬 𝗛𝗔𝗙𝗧𝗔𝗟𝗜𝗞 𝗣𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠

𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟭: Müzik sosyaldir, müzik ve “kardeşlerinin” (şiir ve dans) tören dünyası.

𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟮: Müzik ve sosyal roller (besteci, icracı, dinleyici). Müzik ve icra mekanları.

𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟯: Modern toplum, hayat ve müzik. Orta çağdan moderniteye doğru müziğin dönüşümü, Batının başlangıçlarını (“klasiklerini”) keşfetmesi, Batı Sanat (Klasik) Müziğinin inşası.

𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟰: Modern dünya ve müziğe dair kavramlar: Folklorik (Halk), Popüler (Pop), Ciddi (Sanatsal) müzikler. Müziğin şehir ve ticaret ile kaynaşması, “kültür endüstrisi”, “piyasa” vs.

𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟱: Batı Dışı müzikler, Global - Lokal (yerel) karşılaşmalar (hibrit ya da “melez” müzikler), zorunlu göçler (kölelik, Hindistan’tan Romanların göçü gibi) ve yeni müzikal beğeni kültürleri.

𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟲: Örnek 1: Batı Sanat (Klasik) Müziği ve modern müziklerdeki (popüler, sanatsal) ardılları.

𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟳: Örnek 2: Batı Dışı Popülerinden klasiğine Hint yarımadasının müzikleri (Ragalar, Kavvali müzikleri, Bollywood müzikleri)

𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟴: Örnek 3: Haile Selasiye’den Bob Marley’e, Rastafaryanizmden bir Exodus olarak Habeşistan’a Reggae’nin olağanüstü hikayesi.

𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟵: Örnek 4: Global dünyada nispeten saklı kalabilen “hazine” müzikler (Gnawa ritüelleri, Tuva gırtlak şarkıları vb).

𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟭𝟬:  Örnek 5: Mısır Filmlerinden Arabeske Türkiye’nin popüler “melez” müzikleri.

Prof.Dr.Orhan Tekelioğlu

Son yıllarda daha çok kültürel çalışmalar alanına odaklanan Prof. Dr. Orhan Tekelioğlu Doktorasını Michel Foucault ve sosyolojik özne ilişkisine ilişkin yazdığı tezle 1991 Yılında tamamlamıştır. Norveç’teki eğitimini tamamladıktan sonra 1991 yılında Türkiye’ye dönen ve Bilkent Üniversitesinde çalışmaya başlayan Dr. Tekelioğlu, 2004 Yılından sonra başka üniversitelerde kariyerine devam etmiş ve 2019 Yılında emekli olmuştur. 

Şu anda, Koç ve Bilkent Üniversitelerinde yarı-zamanlı olarak, müzik ve edebiyat sosyolojisine dair dersler vermeye devam etmektedir. 

Türkiye kültür siyasetleri, popüler müzik tarihi ve edebiyat sosyolojisine ilişkin çeşitli yayınlarının yanısıra uzunca bir süredir Norveççeden Türkçeye şiir çevirileri de yapmaktadır.

 • Ödemenizi Bankamatik veya kredi kartı ile Param/PayuTr sistemi ile yaparak kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Banka havale yöntemi ile yapılan ödemelerde;  ilgili tutar hesaba geçtiği kontrol edildikten sonra, kayıt işleminiz tamamlanacak ve kayıt esnasında belirttiğiniz mail adresinize, ekte biletleriniz ödendi olarak 2.onay bilgisi gönderilecektir. 
 • Ödemesi yapılmayan biletler geçersizdir.

Biletler

 • Müzik Sosyolojisi Atölyesi

  1-Ödemenizi Bankamatik veya kredi kartı ile Param/PayuTr sistemi ile yaparak kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. 2-Banka havale yöntemi ile yapılan ödemelerde; ilgili tutar hesaba geçtiği kontrol edildikten sonra, kayıt işleminiz tamamlanacak ve kayıt esnasında belirttiğiniz mail adresinize, ekte biletleriniz ödendi olarak 2.onay bilgisi gönderilecektir. 3-Ödemesi yapılmayan biletler geçersizdir.

  ₺350,00
  Vergi: KDV dahil
  Satış bitti

Toplam

₺0,00

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page