top of page

16 Kas Sal

|

Youtube sohbetleri

NİLÜFER VERDİ DEDİ Kİ...

HuginveMunin Paylaşım Platformumuzda, bu kez Türkiye'nin ilk kadın Caz piyanistlerinden Nilüfer Verdi'yi konuk ediyoruz. Röportajı Leyla Diana Gücük gerçekleştiriyor.

Biletler satışta değil
Diğer etkinlikleri gör
NİLÜFER VERDİ DEDİ Kİ...
NİLÜFER VERDİ DEDİ Kİ...

Saat ve Yer

16 Kas 2021 13:30

Youtube sohbetleri

Etkinlik Hakkında

#niluferverdi #müzik #caz #cazvokal #müzikkonuşmaları #dediki HuginveMunin Paylaşım Platformumuzda, bu kez Türkiye'nin ilk kadın Caz piyanistlerinden Nilüfer Verdi'yi konuk ediyoruz. Röportajı Leyla Diana Gücük gerçekleştiriyor.  İstanbul'da doğan Nilüfer Verdi sanatçı bir aileden geliyor. Verdi’nin babası Nejat Verdi perküsyon, ağabeyi Murat Verdi davul ve annesi Lilo Auer Verdi ise resim ile uğraşıyordu. Genç yaşta piyano çalmaya başladı. Özel Eseniş Lisesi'nde öğrenim gördü. Lise yıllarında Amerika'ya giderek önce New York'taki New School'da Jack Reily ile, daha sonra Boston'daki Berklee School of Music'de Ray Santisi ile çalıştı. Yurt içinde yerli ve yabancı birçok caz müzisyeni ile çaldı.  Kendi bestelerinden oluşan Mana (1997) ve İzhar (2007) adlarında çıkardığı iki albümün ikisini de kadınlara ithaf etti. 2016'da Türkiye coğrafyasına ait türkūlerin caz altyapısıyla söylendiği Knidost isimli albümü Apostolos Sideris ve Ülkü Aybala Sunat ile birlikte trio halinde çıkardı. 

Nilüfer Verdi, 1978 yılında caz gitaristi Neşet Ruacan ile New York'ta evlendi, 1999 yılında boşandı. Tek çocukları Nedim Ruacan caz gitaristidir.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page