top of page

14 Ara Çar

|

HuginveMunin

SERGİ-RAFET ARSLAN "KURGUSAL ÂLEMLER"

Sanatçı Rafet Arslan’ın, farklı dönem ve serilerindeki boyama ve montajı birleştirdiği, karışık teknik resimlerini yan yana getirdiği Kurgusal Âlemler sergisi 26 Kasım’da HuginveMunin Sanat Galerisi’nde açılıyor. Sergi, sanatseverler tarafından 26 Kasım-11 Aralık tarihleri arasında gezilebilecek.

SERGİ-RAFET ARSLAN "KURGUSAL ÂLEMLER"
SERGİ-RAFET ARSLAN "KURGUSAL ÂLEMLER"

Saat ve Yer

14 Ara 2022 11:00 – 31 Ara 2022 18:00

HuginveMunin, Kuzguncuk, Tufan Sk. No:11, 34674 Üsküdar/İstanbul, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Sanatçı Rafet Arslan’ın, farklı dönem ve serilerindeki boyama ve montajı birleştirdiği, karışık teknik resimlerini yan yana getirdiği Kurgusal Âlemler sergisi 26 Kasım’da HuginveMunin Sanat Galerisi’nde açılıyor.    Sergi, sanatseverler tarafından  26Kasım - 31 Aralık 2022 tarihleri arasında gezilebilecek.   

KURGUSAL ÂLEMLER  Uygarlığın parlak izleri ve sanat tarihinin birikimi ile gündelik yaşamın sonluluğu ve tüketimle iç içe geçmiş görsel dili karşı karşıya…   

Ş𝑒𝑘𝑙𝑒𝑛 𝑏𝑖𝑟𝑙𝑖𝑘𝑡𝑒𝑙𝑖𝑔𝑖 𝑠𝑜𝑟𝑔𝑢𝑙𝑎𝑟𝑘𝑒𝑛 𝑎𝑟𝑎𝑙𝑎𝑛𝑚𝑖𝑠 𝑏𝑖𝑟 𝑘𝑎𝑝𝑖... 𝑆𝑜𝑛𝑟𝑎𝑠𝑖?  

𝑅𝑎𝑓𝑒𝑡 𝑡𝑎𝑚 𝑑𝑎 𝑏𝑢 𝑛𝑜𝑘𝑡𝑎𝑑𝑎 𝑦𝑎𝑙𝑛𝑖𝑧 𝑏𝑖𝑟𝑎𝑘𝑖𝑦𝑜𝑟 𝑖𝑧𝑙𝑒𝑦𝑖𝑐𝑖𝑦𝑖. 

𝑇𝑒𝑘 𝑡𝑒𝑘 𝑣𝑎𝑟𝑙𝑖𝑘𝑙𝑎𝑟𝑖 𝑚𝑖,𝑦𝑜𝑘𝑠𝑎 𝑏𝑢𝑛𝑙𝑎𝑟 𝑎𝑟𝑎𝑠𝑖𝑛𝑑𝑎𝑘𝑖 𝑡𝑒𝑠𝑎𝑑𝑢𝑓𝑖 𝑖𝑙𝑖𝑠𝑘𝑖𝑦𝑖 𝑚𝑖 𝑑𝑖𝑘𝑘𝑎𝑡𝑒 𝑎𝑙𝑚𝑎𝑙𝑖𝑦𝑖𝑧?  

𝐻𝑒𝑟 𝑖𝑘𝑖 𝑑𝑢𝑟𝑢𝑚𝑑𝑎 𝑑𝑎 𝑎𝑝𝑎𝑟 𝑡𝑜𝑝𝑎𝑟 𝑡𝑎ℎ𝑎𝑦𝑦𝑢𝑙 𝑔𝑢𝑐𝑢𝑛𝑒 𝑦𝑢𝑣𝑎𝑟𝑙𝑎𝑛𝑖𝑦𝑜𝑟𝑢𝑧;  

𝑑𝑢𝑛𝑦𝑎 𝑔𝑜𝑧𝑒 𝑠𝑖𝑔𝑚𝑖𝑦𝑜𝑟 𝑐𝑢𝑛𝑘𝑢. 

𝑀𝑒ℎ𝑚𝑒𝑡 𝐸𝑟𝑔𝑢𝑣𝑒𝑛

 Çoğunluğu 2010 ile 2020 yılları arasında üretilen bu çalışmalar sanatçının kolaj estetiğinin gücünü belirgin hale getiriyor. Kâğıt, tuval, ahşap panel, ayna gibi farklı materyaller üzerinde üretilen eserler sanatçının renk, kompozisyon ve imge yaratmak konusundaki hassasiyetini yansıtıyorlar.

Arslan; uygarlığın parlak izleri, sanat tarihinin birikimiyle, gündelik yaşamın sonluluk ve tüketimle iç içe geçmiş görsel dilini çalışmalarında karşı karşıya getiriyor ve oluşturduğu dille farklı sorgulamalara açık resimsel alanlar açıyor.

Uzun yıllardır, Rafet Arslan’ın şiirleri, manifestoları, performansları, ses çalışmaları, kitapları kolajlarına eşlik etti. Geçen zamanın ardından baktığımızda, bu ayrı ayrı üretimlerin aslında iç içe geçtiğini, birbirini besleyip; bir sanatçı söylemi/tavrı oluşturduğunu söyleyebiliriz. Güzellik, bütünlük, iktidar, melezlik, parçalardan oluşma, mutasyon, güç alanları, katmanlar ve füzyon sanatçının açtığı ve ilerlediği yolda gündeme aldığı kavramlar oldular. Bu kavramlar, sanatçının yarattığı Kurgusal Âlemler içinde imgeler ile çakışır hale gelirler. Sanatçı, düşüncenin görsele döndüğü keskin ve net ifadeler kurmak yerine imgenin, katmanın, resimsel plastiğin öne çıkmasına izin verir. Sonuçta, ortaya konan estetik bir nesnedir ve onun içinde taşıdığı anlamları kendi deneyimiyle okumak izleyiciye bırakılır. 

Bu manada Kurgusal Âlemler, izleyiciye farklı olasılıkları barındıran okumalar sunar. İzleyici bu karışık teknik resimlerin dünyalarında gezerken kendi bakışıyla parçaları yeniden birleştirip bütünsel bakışlar oluşturabilir ya da küçük öznelliklerin peşinden gidip bir ayrıntıya yoğunlaşabilir. Bu çok katmanlılık ve anlamlılık, hem sanatçının atölye sürecinin ruhsallığına hem de çalışmalarının düş kurmaya (görmeye) yatkınlığına birer gösterge olurlar.

Rafet Arslan:

Farklı zamanları, onların taşıdığı ruh ve malzeme birlikteliği içinde yan yana getiren sanatçı Rafet Arslan, zamansız bir şiirsel imge yaratma arzusundadır. Aynı zamanda yazar, müzisyen, küratör ve performans sanatçısı olan Arslan, disiplinler arasında ilişki kuran bir estetiğin izini sürer.

Arslan kullandığı montaj tekniğiyle ütopya ve distopya arasındaki geçişleri görünür kılan, çok katmanlı

imge yapıları kurar. Farklı kaynaklardan topladığı obje ve imajları arşivleyen sanatçı malzemeyi resmin

plastik değerleri içinde birleştirme kaygısı güderek hikayeler oluşturmaya başlar. Bu amaçla sanatçı kağıt

kolaj ile dijital imajı, resimler ile enstalasyonları yan yana kullanmaktan çekinmez. Arslan, resimsel pratiğini ise soyut görsel bir evren yaratmak ve hayranı olduğu Cobra Hareketi resmine güncel yeni imgeler, hikayeler eklemek üzerine kurar.

Kurucusu olduğu; Sürrealist Eylem Grubu ve Periferi Kolektif ile birlikte Yıkım 2011, Ubik Project, Gerçeklik Terörü, Howl gibi birçok sergi, performans ve kolektif etkinliğin yönetiminde yer almıştır. Arslan, halen çeşitli yayınlarda şiir, deneme, makaleler yayınlamakta ve yeni kitap dosyaları üzerine çalışmaya devam etmektedir. Sanatçı aynı zaman da Robotik Hayaller adlı performans ve müzik projesi içinde hikaye anlatıcı bir rol ile ses evrenine katkıda bulunmaktadır. Arslan yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

https://www.instagram.com/rafetarslan/

Sergi Ziyaret saatleri  11:00 - 18:00

Pazar-Pazartesi kapalı.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page