top of page

25 Kas Per

|

Youtube sohbetleri

ŞEVKET AKINCI DEDİ Kİ... ÖTEKİ CAZ

#şevketakıncı #müzik #caz #cazvokal #müzikkonuşmaları #dediki #Öteki caz #caztarihi HuginveMunin Paylaşım Platformumuzda, bu yayınımızda Şevket Akıncı'yıkonuk ediyoruz. Sanat Deliorman, Şevket Akıncı'nın 20 ve 21. yüzyıl'a odaklanarak kaleme aldığı caz tarihi kitabı "ÖTEKİ CAZ" üzerine sohbet ediyo

Biletler satışta değil
Diğer etkinlikleri gör
ŞEVKET AKINCI DEDİ Kİ... ÖTEKİ CAZ
ŞEVKET AKINCI DEDİ Kİ... ÖTEKİ CAZ

Saat ve Yer

25 Kas 2021 14:30

Youtube sohbetleri

Etkinlik Hakkında

HuginveMunin Paylaşım Platformumuzda, bu yayınımızda Şevket Akıncı'yıkonuk ediyoruz. Sanat Deliorman, Şevket Akıncı'nın 20 ve 21. yüzyıl'a odaklanarak kaleme aldığı caz tarihi kitabı "ÖTEKİ CAZ" üzerine sohbet ediyorlar.  

Şevket Akıncı, 1994’te Berklee College of Music‘i bitirdi. Mezuniyeti sonrasında 1996'da folk müzik bestelerinden oluşan ilk albümünü Uçurumda Açan'ı çıkardı. Bunu takiben Yahya Dai, Emre Tukur, Eylem Pelit ve Cem Aksel ile birlikte Lifeline adlı caz-rock grubunu kurdu ve 5 yıl boyunca bu grupla iki albüm yayımladı. 2005 yılında, Korhan Erel ile görsel-işitsel projesi Mugwump'ı kurdu. Aynı yıl, Volkan Terzioğlu ve Volkan Ergen'in de katılımı ile özgür doğaçlama grubu Islak Köpek'i kurdular. 2010 yılında özgür caz albümü Century'yi piyasaya çıktı. 7 kişilik bir gitar grubu olan Mutant'ın da kurucu üyesidir.  

Akıncı'nın beraber çaldığı ve kayıt yaptığı yabancı sanatçılar arasında Sussan Deyhim, Saskia Laroo, Eugene Chadbourne ve Ernst Reijseger gibi isimler yer almaktadır. Türkiye'de birçok doğaçlama ve caz müzisyeninin yanı sıra Ceylan Ertem, Şirin Soysal, Ruşen Alkar gibi sanatçılarla beraber çalışmalar yapmıştır.  

2017 yılında çağdaş müzik topluluğu Hezarfen Ensemble ile birlikte kaydettiği Escher Chronicles (Escher Günlükleri) isimli albümü A.K. Müzik tarafından yayımlandı. Albüm, ismini ve temel esin kaynağını Hollandalı ressam ve tasarımcı Maurits Cornelis Escher ve onun çalışmalarından alıyor. 

Son albümü Radyo Ekoton, 2020 yılının başında Kalan Müzik tarafından yayımlandı.  

Akıncı, yılları arasında Açık Radyo'da özgür caz ve doğaçlama müziği üzerine yoğunlaşan Öteki Caz programını da hazırlayanlar arasında yer aldı.  

Değişik dönemlerde İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Caz Akademisi'nde çeşitli dersler de vermiştir.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page